Read more »

"/> Diyet et yemekleri - Guzyeli.com

Diyet et yemekleri

DİYET ET YEMEKLERİ

Hayvansal protein kaynakları içinde yer alan et, en değerli besin kaynağıdır.  Hastalıklara karşı korunmak, vücudun direnç elde etmesi ve gelişmesi için en önemli besin maddesi ettir. Bunun yanı sıra tırnak ve saç telinin oluşumunu sağlayan keratini yapısında bulundurduğu için kırmızı et, tırnak ve saçın sağlıklı büyümesinde rol oynar. İkinci bir görevi ise hemoglobin üretimini sağlamaktır. Kansızlığı önleyen et, vücudumuzu güçlü kılar ve zihinsel gelişmeyi sağlar.

Bunun dışında; kilo vermek için protein tüketiminin arttırılmasının fayda sağladığını biliyor muydunuz? Besin değeri açısından zengin ve hazmı kolay DİYET ET YEMEKLERİ içerdiği yüksek protein sayesinde bizi daha uzun süre tok tutacaktır. Nasıl mı? Çünkü bedenimiz proteini yüksek olan besinleri sindirmek için daha fazla çaba harcayacaktır. Böylece hem daha fazla kalori yakıp hem de uzun süre kendimizi tok hissetmiş olacağız. Peki diyet yaparken, diyetinize uygun bir et yemeği nasıl yapılır?

Mümkün olduğunca eti yağsız almanızda fayda var. Etle pişen yemeklere yağ eklenmemelidir. Eti kızartmak yerine; sotelemek veya fırınlamak tercih edilmelidir. Ete katılan soslarda yağ yerine düşük kalorili olan yoğurt veya sebze kullanılmalıdır. Tuz yerine karabiber, kimyon ve köri gibi baharatlarla tatlandırmak sağlık açısından daha uygun olacaktır.

Hazırladığımız et yemeğini patates kızartması veya pilav ile sunmak yerine, haşlanmış sebze ve salata ile sunmak tercih edilmelidir. Etin yanında son derece sağlıksız olan şekerli ve gazlı içecekleri tüketmekten kaçınılmalıdır. Daha sonra şekersiz olmak şartıyla çay, kahve ve bitki çayı tüketilebilir.

Fakat nadir de olsa aşırı protein alımı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Protein alımında en uygun miktar vücut ağırlığının her bir kilogramı için 0,8 gram kadardır. Protein miktarının yüksek olması vücudun halsiz kalmasına ve hastalıklara karşı dirençsiz kalmasına yol açar.

Mide bulantısı ve ishale neden olabilir. Vücut ağırlığının her bir kilogramı için 1,6 gramdan fazla alınan protein aşırı miktar olarak tanımlanır. Aşırı protein alımı sağlıklı değildir. Fazla protein nitrojen içerir buda karaciğerde üre olarak bilinen atık maddeye dönüşür. Bu atık madde böbrekler vasıtasıyla idrar şeklinde dışarıya atılmaya çalışılır. Bundan dolayı çok fazla miktardaki protein alımı karaciğer ve böbreklerde zorlamaya yol açar.

Yüksek protein alımı hakkında pek çok bilimsel tartışma mevcuttur. Kimi uzmanların görüşlerine göre fazla protein alımı sonucunda çıkan olumsuz etkiler kalıcı olmamakla beraber herkeste görülmez.  Diğer bir görüşe göre ise; bu beslenme tipi uzun süreli kötü sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple herhangi bir diyete başlamadan önce bir beslenme uzmanını ziyaret etmekte fayda var.

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*