Ömer muhtar kimdir

omermuhtar

Ömer Muhtar Kimdir? Tarihte Hangi Devlete Karşı Mücadele Vermiştir?

Dünya tarihinde birçok kahramanlık destanları yazılmıştır. Bunlardan biri de hiç şüphesiz Ömer Muhtar kahramanlık destanıdır. Arap yarım adasında İtalyan birliklerine karşı sürdürdüğü olağanüstü mücadelesi sayesinde tarihe adını altın harflerle yazdıran Ömer Muhtar bugün özellikle Libya’nın tarihi arşivlerinde önemli bir yere sahip ve bu kahraman yine özellikle Libya halkının gönlünde özel bir yerde bulunmaktadır. Bugün İtalyan’ın tarihi kaynaklarında da önemli bir konuma sahip olan Ömer Muhtar kahramanlık destanı yaşanılan o dönemlerden bugünlere kadar bursa escort öneminden herhangi bir eksiklik kaybetmemiş ve adından hep söz ettirmiştir.

Ömer Muhtar Kimdir? 

Ömer Muhtar 20 Ağustos 1862 tarihinde Libya’da dünyaya geldi. Gençlik dönemleri boyunca sadece dini eğitimler gördü. Dini eğitimlerini tamamladıktan sonra o dönemin en önemli dini tarikatlarından biri olan ve El-kasr-i bölgesinde faaliyet gösteren ”Senusi” tarikatının lideri oldu. Bir müddet tarikat liderliği yaptıktan sonra İtalyan ordularının Libya’ya operasyon yapması üzerine tarikat liderliğinden ayrılarak Osmanlı askeri birlikleri ve Şenusi liderliğinde başlayan vatanı savunma harekatına katıldı. Bu arada birçok savunma taktiklerini geliştirip askerlere özel gerilla taktiklerini öğreten Ömer Muhtar yaşlı olmasına rağmen oldukça zeki ve ileri görüşlü bir karaktere sahipti.

Bir süre daha İtalyan kuvvetlerine karşı savunma taktiklerini uyguladıktan sonra bu zaman zarfında gerçekleştirilen ”Uşi Antlaşması” ile Osmanlı İmparatorluğu’nun Libya toprakları üzerindeki kontrolü resmi anlamda son buldu. Bu arada İtalyan hükümeti Libya savunmasında öncülük yapan milliyetçi gruplarla antlaşma masasına oturdu. Ancak bu antlaşmadan bir sonuç alınamadı. Tüm bu olumsuz gelişmelerden sonra dönemin kahramanlarından biri olan Ömer Muhtar 1922 tarihinde İtalyan’da genel seçimleri kazanarak iktidara gelen faşist partilerin Libya’ya karşı takındıkları sömürme politikasına karşın 1923 tarihinde Libya’nın Berka bölgesinde yanına aldığı bir tabur askerle birlikte büyük bir direniş başlatan Ömer Muhtar bu tavrıyla İtalyan hükümetinin tepkisini çekti.

Askerinin birçoğunu çevre aşiret ailelerinden toplayan Ömer Muhtar uyguladığı gerilla savaş teknikleri sayesinde İtalyan güçlerine birçok baskına imza attı. Bu baskınlar sırasında çok sayıda İtalyan askerini öldürerek mücadelenin daha ilk aşamasında büyük bir zafere imza attı. Ancak Ömer Muhtar’ın bu başarısına karşın ilk tepki Mısır ve Sudan yönetiminden geldi. Nedeni açıklanmayan bu tepkiler üzerine Mısır ve Sudan ülkeleri Ömer Muhtar’a yaptığı askeri ve geneli ihtiyaç yardımlarını askıya aldı. Bunun üzerine bir müddet çaresiz kalan Ömer Muhtar ve birliğinin yardımına bedevi köylüleri yetişti. Bu destek 1931 tarihine dek devam etti. Bu tarihten itibaren İtalyan birlikleri Ömer Muhtar ve adamlarını yakın takibe aldı.

Ömer Muhtar’ı bulabilmek için Libya köylerine sık sık operasyonlar düzenleyerek burada bulunan köylülere dayanılmaz işkenceler yapıyordu. Hatta Ömer Muhtar’ı bulana ve yerini bildirene büyük miktarda para ödülü vereceği vadinde de bulundu. Nihayet 11 Eylül 1931 tarihinde Ömer Muhtar ile İtalyan kuvvetleri Libya’nın ıssız çöllerinde karşı karşıya geldi. Saatlerce süren çarpışmalar sonucunda esir düşen Ömer Muhtar dönemin generali olan RodolfoGrezeani’nin önderliğinde savaş suçlularının yargılandığı düzmece bir savaş mahkemesine gönderildi. Burada prosedürler doğrultusunda kısa bir savunması alındıktan sonra idam cezasına çarptırılan Ömer Muhtar Saluk kentinde halka açık bir alanda idam edildi.

 

Ömer Muhtar’ı Kahraman Yapan Karakter Özellikleri

  • Ömer      Muhtar yaşlı olmasına rağmen keskin bir zekaya ve ileri görüşlü bir      kabiliyete sahipti.
  • Öyle ki      birçok özelliği sayesinde düşman askerlerinin bazısı O’na derin saygı      duyuyordu.
  • Ömer      Muhtar başta gerilla savaş taktiği olmak üzere birçok savaş taktiği      geliştirmiştir.
  • Lider      olmasının yanı sıra ayrıca çok alçak gönüllü bir kişiliğe sahipti.
  • Direniş      tarihinden asılış tarihine kadar hiçbir zaman düşman kuvvetlerine boyun eğmedi.
  • Haklı      davasından hiçbir zaman vazgeçmedi.
  • Ayrıca      dini yönü de güçlü bir önderdi bu nedenle baskınlara gitmeden önce bir      müddet kuran okuma adeti vardı.
Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*