Read more »

"/> Alerjiye neden olan besinler - Guzyeli.com

Alerjiye neden olan besinler

Besin alerjisine genel olarak küçük çocuklarda rastlanır. Kişinin yaşı büyüdükçe besin alerjisi görülme sıklığı azalmaya başlar. Alerjisi olan kişiyle ilgili olarak bilinen en büyük hata ise şudur; besinin kişide alerjik reaksiyona yol açması için yemesi gerekmez, o besine dokunmak ve koklamak bile alerjiye neden olmaktadır. Alerjiye neden olan besinler başlıca; süt, yumurta, meyve-sebze, kuruyemişler, çikolata, deniz mahsulleri, tahıllar, kuru baklagiller, baharatlar ve et olarak sayılabilir. Biz de bu yazıda bu besinler ile alerji arasındaki ilişkiyi anlatacağız.

Süt: Süte alerjisi olan çocukların oranı yaklaşık %3 olarak ifade edilmektedir. Özellikle inek sütünün içinde barındırdığı bazı proteinler sütün alerjiye neden olmasında etkilidir.

Yumurta: Sıklıkla tüketilen bir besin olduğu için ve yemeklerde çokça kullanıldığı için besin alerjisinde adı sık geçmektedir. Besin alerjilerinde genel olarak olduğu gibi yumurta alerjisinde de erken yaşlarda ve bebeklikte görülme oranı çok yüksektir. Yumurta alerjisi kendini egzama, kaşıntı, göz ve deri lezyonları şeklinde göstermektedir. Yumurtanın alerji yaptığı kişinin en az 6 ay yumurtadan uzak durması ve yumurtanın beyazının 1 yaşından sonra çocuğa verilmeye başlanması önerilmektedir.

Meyve-sebze: Alerjiye neden olan besinler arasında sıklığı en fazla olan gruplardan biridir. Çocuklarda hangi meyvenin veya sebzenin alerjik reaksiyona neden olduğunu belirlemek zordur. Sıklıkla alerjiye neden olduğu görülen meyveler elma, armut, vişne, kiraz, kavun, karpuz, çilek; sebze ise domatestir. Hem meyve hem de sebzede çiğ olarak tüketilen besinlerin, pişmiş veya konservede kullanılan besinlerden daha fazla alerjiye neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca meyvenin yoğun olarak tüketildiği yaz mevsiminde meyvelerin neden olduğu alerjik reaksiyonlarda artış görülmektedir.

Kuruyemişler: Kabuklu ve yağlı kuruyemişler (yerfıstığı, Hindistan cevizi, ceviz ve fındık gibi) alerjiye neden olan kuruyemişlerden başlıca sayabileceklerimizdir. Özellikle yerfıstığı alerjisi erken yaşlarda görülebilmekte ve yaşam boyu devam edebilmektedir.

Çikolata: Özellikle çocukların daha fazla kullanmasının bir sonucu olarak çocuklarda fazla görülür. Kakaolu besinleri tüketmek de bu alerjiyle benzer sorunlara yol açmaktadır.

Deniz mahsulleri: En sık alerjik reaksiyona neden olduğu bilinen deniz mahsulleri ıstakoz, karides, ton balığı, midye ve salyangozdur. Deniz mahsullerini sadece yemek değil, dokunmak ve kokusunu hissetmek bile bazen alerjik reaksiyon için yeterli olmaktadır.

Tahıllar: Alerjiye yol açan tahılların başında buğday ve mısır vardır. Birçok yemekte kullanılan besinler olduğundan dolayı alerjisi olanlar önlem almakta biraz daha zorlanabilmektedirler.

Kuru baklagiller: Alerji görülme sıklığının fazla olduğu kuru baklagiller bezelye ve fasulyedir. Protein yönünden zengin olan ve birçok yerde kullanılan bu besinlerden de uzak durulması konusunda güçlükler yaşanabilmektedir.

Baharatlar: Kırmızıbiber, karabiber, dereotu, kimyon, nane, kekik, anason alerjik reaksiyonlara neden olan baharatlarda başı çekmektedir. Baharat kullanımının ileri yaşlarda kullanmaya başlanmasının bir sonucu olarak çocuklarda görülme olasılığı azdır.

Et: Alerjiye neden olan etler genelde tavuk eti ve sığır etidir. Bebeklerde ete alerji gösterilmesi daha fazladır. Etlerle alakalı görülen özel durum da şudur; süte karşı alerjisi olan kişilerde sığır etine, yumurtaya karşı alerjisi olan kişilerde tavuk etine alerji daha sık gözlemlenmektedir.

 

 

 

 

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*