Read more »

"/> Anne Ve Baba Duasını Alan Cennete Girebilir mi - Guzyeli.com

Anne Ve Baba Duasını Alan Cennete Girebilir mi

dua

Anne Ve Baba Duasını Alan Cennete Girebilir mi?

Resülullah efendimiz buyurdular ki:

“Allah, evladın kendi sözünden çıkmaması için evladına yardım eden anne ve babaya rahmet etsin.” Yani evladına kendisine isyan edecek bir şeyi emretmeyen, çocuğunu zorlamayan, ona ağır gelecek, ondan gücünün üstünde olan bir şeyi istememesidir.

“Musa aleyhisselam yüce Allah’a dua ederken şöyle bir niyazda bulundu. “Rabbim cennete bana komşu olacak kişiyi dünyada bana göster.”
Rabbimiz Musa aleyhisselam’a duasını kabul ederek ona buyurdu ki:

“Ya Musa filan beldenin filan sokağına  git. Orada bir kasap göreceksin. İşte bu kasap cennette senin komşun olacaktır.” Hazreti Musa merak içinde acaba bu kasabın nasıl bir ameli var ki cennette bu yüce mertebeye ulaşıyor, düşüncesi ile kasabın bulunduğu mekana gitti.

Akşama kadar kasabın müşterilerine olan hal ve hareketlerini dikkatle izledi. Fakat bu kasabın diğer kasaplardan hiçbir farkı yoktu. Akşam olunca adam bir parça eti zenbiline koyup dükkanını kapatırken Hazreti Musa kendisine yaklaşarak misafir kabul eder misiniz diye sordu.

Adam memnuniyetle buyurun diye cevap verince beraber yola çıktılar. Eve vardıkları zaman adam, ilk iş olarak dükkanında koyduğu et parçasını çıkardı. Güzelce pişirdi. Daha sonra evden başka bir zembil getirdi. Bunun içinde zayıf aciz sanki güvercin kuşu gibi olan bir varlık bulunuyordu.

Adam pişirdiği et parçasını dilim idilim ayırıp bu varlığı beslemeye başladı. Hazreti Musa bütün bunları görüyor ve dikkatle takip ediyordu.
Nihayet adama zembildeki varlığı doyurup elbiselerini değiştirdikten sonra tekrar eski yerine koyarken dudaklarından şu kelimelerin döküldüğünü gördü:

“Ey Allah’ım benim oğlumu cennette Hazreti Musa’ya komşu yap.”

Bu  manzara karşısında hazreti Musa şaşkınlık içinde sen ne yapıyorsun bu varlık kimdir? Adam karşısındakinin kim olduğunu bilmeden şöyle cevap verdi. Bu benim annemdir. Çok ihtiyarladığı için kendi kendine oturup kalkamayacak kadar güçsüz oldu.

Bu yüzden ben her gün onun karnını bu şekilde doyurup beslerim, elbiselerini kurulayıp değiştiririm. Bu cevap karşısında Hazreti Musa adamı müjdeleyerek şöyle dedi:

“Müjdeler olsun!!!Çünkü sen cennette bana komşu olacaksın. Allah sana bu üstün dereceyi annene karşı yaptığın iyi muameleden dolayı vermiştir.”

Ebu Zer radıyallahü anh anlatıyor: Bir gün Allah Resulünün öyle dediğini duydum. “Ana babasını ziyaret edene; attığı her adıma karşılık Allah kendisine yüz sevap yazar. Yüzde günahını siler. Cennetteki derecesini 100 derece yükseltir. Onların karşısına oturarak yükseltir. Onların karşısına oturarak onlar ile güzel dille gönül alıcı bir şekilde konuştuğunda Allah ona kıyamet karanlıklarının etrafını çepeçevre kuşattığı günde, kıyamet gününde öyle bir nur bahşeder ki yolunu bu nurun saçtığı ışıklar sayesinde temin eder. Ana babasının yanından ayrıldığında da ufak tefek tüm günahlarından arınmış olarak çıkar.”

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler :

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*