Read more »

"/> aşırı terleme nedenleri - Guzyeli.com

Aşırı Terleme Nedir, Nedeni ve Tedavisi

ter

İnsanların, günlük hayatlarında şikayet ettikleri birçok sağlık problemi bulunmaktadır. Bu problemlerin bir kısmı hayati tehlikeler taşıyorken, bir kısmı da sadece kişiyi ve çevresinde bulunan insanları rahatsız etmektedir.Günümüzde birçok insanın dert yandığı ve oldukça rahatsız edici bir özelliği bulunan rahatsızlıklardan biri de terleme sorunudur. Bu soruna bir de aşırı terleme unsuru katıldığında, kişinin sosyal yaşamını ve psikolojisini önemli oranda etkilemektedir.

Günümüzde, her insan terlemektedir; çünkü terlemek, doğal bir durumdur; fakat, terleme unsuruna,  aşırı terleme unsuru eklendiğinde asıl sorun bu noktada başlamaktadır. Dilerseniz, aşırı terleme hakkında biraz bilgi verelim; terleme, kişinin vücut ısısını dengede tutan bir mekanizmadır; bu mekanizma, bozulduğunda ise aşırı terlemeye yol açmakta ve kişiyi oldukça rahatsız etmektedir.

Bu mekanizma, çoğu zaman kişinin isteği dışında gerçekleşmektedir. Kişi terlerken, terin içerisinde yer alan bazı yabancı ve zararlı maddeler, bu sayede dışarı atılmaktadır; bu işlemi yerine getiren ise, ter değil, ter bezleridir.Ter bezleri, 2 kısma ayrılmaktadır. Bunlar, ekrin ter bezleri ve apokrin ter bezleri isimlerini alırlar.

Ekrin ter bezleri, insan vücudunun hemen hemen her bölgesinde bulunurken, apokrin ter bezleri ise, ense, koltuk atları ve boyun bölgesinde yer almaktadır.Günümüzde, birçok insanın şikayet ettiği ter bezleri arasında, apokrin ter bezleri ön sırada yer almaktadır. Bir insandaki ter miktarı normalde sadece 1 mililitre olmakla beraber, bu miktar aşıldığı taktirde, anormal bir durum olarak bilinen aşırı terleme sorunu ortaya çıkabilmektedir.Öyle ki bu durum, bazen 40-50 kata kadar bile yükselebilmektedir. Normal terlemenin hiç bir nedeni yokken, aşırı terlemenin, birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler şunlardır; 1-stres ve kaygı, 2-şeker hastalığı, 3-bazı psikiyatri hastalıklar ve yüksek tansiyondur. 

Aşırı terlemenin, en kötü yanlarından biri de, kişinin psikolojini bozmakta olup, sosyal hayattan kopmasına neden olmasıdır. Bu rahatsızlığı olan birçok insan, kalabalığa girmekten çekinmekte ve bazen de, insanlarla iletişim kurmaktan çekinmektedir. Aşırı terleme rahatsızlığı, tedavi edilmediğinde kişide kronik bir hale dönüşmekte ve yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu rahatsızlığın, kişisel bakımla bir ilgisi bulunmamakla beraber, kişiyi gün her saatinde rahatsız edebilmektedir. Özellikle, heyecan, korku, endişe halindeyken ortaya çıkan aşırı terleme, kişinin normal yaşamına rahat devam edebilmesi için, mutlaka tedavi edilmelidir.

 Aşırı terlemenin tedavisi oldukça kolaydır; bu rahatsızlıkta, en başta ilaç tedavisi ve psikoterapi yöntemi kullanılmakta ve oldukça da başarılı bir sonuç elde edilmektedir. Bu esnada, hastaya çok düşük bir oranda elektrik akımı uygulanmakta olup, bu akım ise, genelde el ve ayak bölgelerine uygulanmaktadır. Bu uygulamadan sonra gereken sonuç alınmazsa, seans sayısı arttırılmakta ve  kullanılan diğer bir yöntemde, botoks yöntemidir. Botoks yönteminde, bir zehir kullanılmakta, genelde kişinin koltuk altındaki aşırı terlemeyi yok etmek amacıyla kullanılan bu yöntem, son yıllarda el ve ayak terlemelerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Aşırı terleme, tehlikeli bir rahatsızlık olmamakla beraber, tedavisi tamamen hastaya kalmış bir rahatsızlıktır. Kişi, eğer bu rahatsızlıktan rahatsız olmuyorsa, tedavi olmayabilmektedir. Fakat, çok rahatsız edici bir durum olan aşırı terleme durumu, kişinin itibarını düşürmekte olup, çevresindeki insanların, kişiden uzaklaşmasına da neden olmaktadır.

Toplumda, aşırı terlemeyle ilgili olarak yanlış bir bilgi mevcuttur. Birçok insan, aşırı terlemenin mevsimsel olduğunu sanmaktadır; hayır, aşırı terleme mevsimsel olmayıp, tedavi edilmedi sürece kalıcı olan bir rahatsızlıktır. Çünkü, aşırı terleme rahatsızlığı olan insanlar, sadece yaz mevsimlerinde değil, en soğuk günlerin bulunduğu kış mevsimlerinde bile anormal bir şekilde ortaya çıkabilmektedir.

Not: Burada yazdıklarımız sadece bilgiden ibaret olup, kesinlikle reçete değildir; sağlık konuları hakkındaki sorunlarınızı sadece doktorunuzla görüşünüz. 

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*