Read more »

"/> Bebeklerde Burun Tıkanıklığı - Guzyeli.com

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

bebekk

Bebeklerde burun tıkanıklığı genelde kış aylarında meydana gelmiş olsa da yaz aylarında da meydana gelebiliyor. Burun tıkanıklığı yaşayan bebeklerde uygu problemi ve huysuzluk olduğundan annelerin en çok dikkat etmesi gereken bir durumdur. Burnu tıkanık bir bebek ağlama, nefes alıp vermede zorluk ve uyku sorunları yaşayabilir. Bebeklerin burnunun tıkalı olması anneleri de son derece rahatsız eder. Bu durum özellikle geceleri çok can sıkıcı olabiliyor.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Önemi?

Bebeklerin burun yapıları yetişkin bir bireyden farklı olduğu için çok çabuk kurur ve yetişkinler gibi sümkürüp burnunu temizleyemez. Burun tıkanıklığı bebeklerde yeme bozuklukları ve uyku problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olur.

Sürekli bir burun tıkanıklığında bebek ağızdan nefes alacağı için aldığı havayı temizleyemez ve buda rahatsızlıklara sebep olabilir. Özellikle bebeklerde burun tıkanıklığı kronik bir hal aldığında orta kulak iltihabı ile karşılaşılabilir. Bu sebeple haftada üç yada dört kez bebeklerin burunları temizlenmesi gerekir.

Bebeklerde ki burun tıkanıklığının başlıca sebepleri arasında kuru hava, alerjiler, enfeksiyon ve yanlış kullanılan ilaçlar yer almaktadır. Bu sebeplerden herhangi birinden kaynaklanan burun tıkanıklığını doktora başvurarak önlem almalısınız.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Hemen her annenin bebeğinde karşı karşıya kaldığı burun tıkanıklığı bebeğin huzursuzluğunun yanı sıra anneyi de huzursuz etmektedir. Bebeklerin burnu çabuk kuruduğundan günde en az 3- 4 kez nemlendirilmesi gerekir. Bunu bebeğinize uygun burun damlaları ile yapabilirsiniz. Bebeğinize buhar banyoları yaparak burnunun açılmasını sağlayabilirsiniz. Burnun içerisinde oluşan kalıntıları temizleyerek burun tıkanıklığının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bebekler için burun aspiratörleri kullanarak bu sorun ile başa çıkabilirsiniz.

Bebeklerin burun tıkanıklığına sebep olan diğer hastalıklar için mutlaka doktorunuza başvurmalı ve doktor kontrolünde önlem almalısınız.

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*