Read more »

"/> Dedektif Nasıl Olunur - Guzyeli.com

Dedektif Nasıl Olunur?

 dedektif

   Dedektif, bulunduğu ülkenin yasalarına uygun şekilde, kendinden araştırılması istenen konular hakkında araştırma yaparak bulduğu verileri ilgili kişilere aktaran profesyonel bir araştırmacıdır.  Dedektif olmak kolay değildir. Bu mesleği yapmak isteyen kişide belirli özellikler olması gerekir. Öncelikle araştırma isteğinin çok ileri seviyede olması gerekir. Günümüz teknolojilerini çok iyi kullanması ve bir konuya farklı bakış açılarından bakması gerekmektedir.

            Her şeyde şüpheci ve her durumda çözümleyici olması gerekmektedir. Asla sabit fikirli olmamalıdır. Neyi nerede bulacağını iyi analiz etmelidir. Karşılaştığı her şeye soru sormalıdır. Çünkü dedektif aldığı cevapları bir araya getirerek ipucunu yakalayabilir. Dedektifin hayal gücü hiçbir zaman sınırlı olmamalıdır. En ç şeyi hayal etmeli ve olmayacak olanı bile düşünmelidir. Çok okumalı ve çok bilmelidir. Sır tutmalı ve de kendinden emin bir şekilde araştırmasını sürdürmelidir. Çünkü belki de eline öyle işler gelecek ki bir ipucu için aylarını harcayacak. Bu yüzden dedektif sabırlı olmalıdır.

Meslek olarak dedektiflik, kariyer geleceği parlak ve hızla yaygınlaşan bir meslektir. Herkes kolay kolay yapamayacağı için seçici bir meslektir. Köklü bir tarihi olmamasına rağmen bu meslek için eğitim veren firmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Fakat her firmaya güven duyulmaması gerekir. Çünkü hakkında herhangi bir kanun bulunmayan bu meslek kötü niyetli kişiler tarafından kandırılmanıza neden olabilir. Bu mesleği yapmak isteyen kişilere tavsiye olarak, başvuracağınız firmanın veya eğitim merkezinin evraklarını ve belgelerini kontrol ederek başlamanızdır. Eğitime başladıktan sonra ise prensipli ve düzenli bir program sizleri bekliyor. Zor ve karışık bir meslek olmasından dolayı aşırı ilgi ve aşırı gizlilik gerektirmektedir.  Aldığınız iş hakkında hiç kimseye bilgi vermemeli ve çalışmalarınız sonucunda aldığınız bilgileri ilgili kişiye raporlar halinde teslim etmelisiniz.

Peki, Dedektif nasıl olunur ? Dedektif olmak isteyen birinin belirli bir eğitimden geçmiş olması ve bu eğitim sonucunda bir sertifikaya sahip olması gerekmektedir. Türkiye’de dahil çoğu ülkede henüz dedektifle alakalı bir kanun olmadığından özel dedektif diye adlandırılır. Resmi olmayan bu meslek hakkında bilgi vermek ve yetiştirilmek üzere Türkiye’de birçok üniversite de Özel Dedektiflik Bölümü açılmış ve bilinçli bir şekilde eğitimler verilmeye başlanmıştır. Okullar dışında bu sektörde hizmet veren bir sürü firma bulunmaktadır. Eğitim merkezine veya bu hizmeti veren güvenilir firmaya başvuru yapıp görüştükten sonra, şartlar uygunsa çalışmalara hemen başlayabilirsiniz. Ve eğitimi tamamladıktan sonra sertifikanızı elinize alıp Özel Dedektiflik unvanına sahip olabilirsiniz.

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*