Read more »

"/> Doğum sonrası depresyon - Guzyeli.com

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

dsonrasi

Bebek sahibi olmak şüphesiz dünyanın en büyük mutluluklarından biridir. Böylesine güzel bir mutluluğun yanında anne adaylarında bir takım korku ve kaygılar oluşabilir. Anne olduktan sonra kadınların genelinde, hafif hüzün ve kaygı arasında ruh halinde değişiklikler görülür. Bu belirtiler genelde bir hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Bazı kadınlarda ise doğum sonrasında daha ağır görülen depresyon yaşanır.

Doğum sonrasında görülen depresyonun nedenleri biyolojik nedenler ve psikososyal nedenler olmak üzere iki kısımda incelenir.

Biyolojik nedenler: gebelik döneminde yükselen östrojen ve progesteron hormonlarının seviyesi doğumdan sonra hızlı bir şekilde düşer. Bu durumun depresyona neden olduğu düşünülmektedir.

Psikososyal nedenler: Bu durum genelde hayatlarına dışardan müdahale edilen annelerde görülmektedir. Doğumdan sonra yakın çevresinden yeterli desteği göremeyen annelerde, eşi ile arasında sağlıklı iletişim olmayan annelerde gözlemlenir.

Doğum sonrası depresyon genelde, ruhsal sıkıntılar, evlilikle ilgili sorunlar, ailede olan ruhsal hastalıkların genler yoluyla geçişi, evlilik dışı bebek dünyaya getirme, plansız istenmeyen gebelik, annelik için ruhsal ve psikolojik olarak hazır olmamak, ilk gebelik, doğum korkuları, sosyal desteğin olmaması durumlarında gözlemlenir.

Doğumla birlikte annenin rolü de değişir. Bebekle birlikte anne yeni bir hayata başlar. Bu süreçte, evliliği yolunda gitmeyenler, eşi ile problemi olan kadınlar, yakın çevresinden gerek kendi gerekse bebek bakımı ile destek alamayan annelerde depresyon daha sık görülür. Doğumdan sonra annedeki depresyon fark edilip tedavi edilmezse ilerleyen aşamalarda, annede intihar düşüncesi oluşur.

            Doğum sonrası depresyon nedir, doğum sonrası depresyon en çok kimlerde görülür, doğum sonrası depresyon, ilk doğumunda doğumdan sonra depresyona giren annelerde görülme ihtimali çok fazladır. Ayrıca daha önce başından depresyon öyküsü geçen annelerde de doğum sonrası depresyon görülebilir.

Doğum sonrası depresyonda, önemli olan kişinin depresyona girdiğini fark etmesi ve tedaviye açık olmasıdır. Doğum sonrası depresyon, kişinin yakın çevresinin desteği ile atatılabilecek bir durumdur.

Doğum sonrası depresyonda, duygu durumu hüzün ağırlıklı olduğunda anne tek başına kalmamalıdır. Yakın çevresi tarafından bebek bakımında destek almalı, bebek uyuduğunda anne de uyumalı, anne her gün düzenli olarak dışarıya çıkıp temiz hava almalı, yürüyüş yapmalı, düzenli olarak duş almalı, birebir keyifli sohbetler yapmalıdır.

Doğum sonrası depresyonda, anne destek aldığı halde depresyon hali devam ediyorsa, mutlaka hasta tıbbi yönden değerlendirilmelidir. Doğum sonrası ağır depresyona giren anne ile bebeği yalnız bırakılmamalıdır. Anneye, çevresi tarafından her türlü destek verilmelidir.

Doğum sonrası depresyona giren annelerin eşlerine büyük görev düşmektedir. Babalar anneler ile sağlıklı ve etkili bir iletişim kurmalı, evde eşlerine yardımcı olmalıdırlar. Annenin yükü hafiflemeli, anne bu dönemde kendini yalnız hissetmemelidir.

Doğum sonrası dönem anne için, dinlenme, sağlığına kavuşma, yeme ve uyuma dönemidir. Bu dönemi annenin en sağlıklı bir şekilde atlatması için yakın çevresi tarafından sürekli desteklenmelidir.

 

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*