Read more »

"/> Domates Kabukları Nasıl Kolay Soyulur - Guzyeli.com

Domates Kabukları Nasıl Kolay Soyulur?

domates

Domates yemek ve salataların vazgeçilmez gıdalarında biridir. Kullanılan yemeklerde yemeğe lezzet katarak daha iştahlı yenmesini sağlar. Kabuklu bir gıda olduğundan her kabuklu gıda gibi tüm vitamin ve mineralleri kabuğunda yer almaktadır. Fakat bazı durumlarda domatesin kabuğunun soyulması gerekir. Kimi ev hanımı bunu bıçak yardımı ile birlikte yaparak ve kalın bir şekilde kabuklarını temizleyerek tüm vitamini öldürebilmektedir.

Domates kabukları nasıl kolay soyulur bunun için öncelikle kullanacağınız yemeğin ya da salatanın kabuklarını soymanıza gerek olup olmadığına bakmanızı öneririz. Tüm vitamini kabuğunda olduğuna göre genel olarak soymanızı tavsiye etmiyoruz. Fakat bazı durumlar da domatesin kabuğunun soyulması gerekir.

Domates kabuklarını daha kolay ve pratik bir şekilde soymak için önce kaynar suyu bir boşaltıp domatesleri içerisine koymalısınız. 3- 4 dakika sonra domatesleri alıp soğuk su altına tutmalısınız. Daha sonra kabukları eliniz ile sıyırarak soyma işlemine başlayabilirsiniz. Domates bu şekilde rahatlıkla kabuklarından ayılır.

Kışın taze domates tüketmek isteyenler satın alınan domatesleri yıkayıp buzdolabı poşeti ile buzluğa atabilirler. Kullanacakları zaman domatesleri ılık bir suyun altından geçirerek el yardımı ile domatesleri soyabilirler. Özellikle yaz aylarında domatesleri bu şekilde buzluğa kaldırırsanız kışın taze domates yemenin lezzetini yaşayabilirsiniz.

Domates kabukları nasıl kolay soyulur birçok hanım aslında önerilen yöntemi biliyordur. Fakat bilmeyenler domatesi önce sıcak suda bekletip daha sonra soğuk su altına tutarak el yardımı ile soyma yapabilirler. Çok gerekmedikçe domateslerin kabukları soyulmadan tüketmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Her çeşit domateste önerilen bu yöntem ile soyma işlemi yaparak kullanabilirsiniz. Özellikle salça yaparken domates kabuklarının temizlenmemesi gerekmektedir. Vitamin ve mineraller kabuğunda olduğundan sağlığınız için önemlidir.

Domates yapısı gereği kırmızı ve çekirdeklidir. Yemek yaparken domates çekirdeklerinden de kurtulmak isterseniz domateslerinizi eliniz ile soyduktan sonra ortadan ikiye ayır hafif bir şekilde sıktığınızda domatesin çekirdekleri çıkaracaktır.

Domatesi mevsimine uygun şekilde tüketmeli ve saklama koşullarını önerildiği gibi tüketmeniz domatesi sevmenizde yardımcı olacaktır. Şoklama şeklinde yapılarak domates soyulup kullanılabilir. Fazla domateslerinizi uzun süre buzdolabının buzluk kısmında saklayabilirsiniz.

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*