Read more »

"/> Dünyanın En Faydalı 12 Bitkisi - Guzyeli.com

Dünyanın En Faydalı 12 Bitkisi

bitki1- ALOE VERA
Halk arasında en çok bilinen ve kullanılan bitkiler arasınsa birinci sıradadır. Genelde güneş yanıklarında veya her hangi yanık kazalarında tedavi edici olarak kullanılır. Aloe vera bitkisinin acı azalta ve hızla iyileştirme özelliği vardır.

2- KIZILCIK SUYU
Toplum arasında bu bitki suyunun en çok bilinen özelliği boşaltım sistemi sorunlarını çözmektir. Kızılcık suyu c vitamini bakımından oldukça zengin bir besindir. Kızılcık suyu bakteriyel enfeksiyonları tedavi ederek hastalığın iyileşmesini sağlamaktadır. Kızılcığın içerisinde bulunan asitler sayesinde tümör ve böbrek taşı oluşumunu engeller

3-EKİNEZYA
Ekinezya yaraların iyileştirilmesinde kullanılan ve hiçbir yan etkisi olmayan bir bitkidir. Özellikle ekinezya bitkisi kış aylarında gribe iyi geldiği için daha çok kullanılmaktadır. Ekinezya bitkisi ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve çabuk iyileşme sağlar. Öksürük, boğaz ağrısı, göğüs de oluşan tıkanıklıklar ekinezya bitkisi sayesinde kolayca atılmaktadır.

4-SİYAH YILAN KÖKÜ
Bu bitki özellikle menopozlu kadınların kullanması gereken bir bitkidir. Sinirlerin gevşemesine yardımcı olur ve sakinlik verir. Ayrıca adet döneminde oluşan ağrı ve kramplara da iyi gelmektedir.

5-GÜNLÜK
Günlük bitkisinin bir kaç adı daha bulunmaktadır. Anadolu ve sığla olarak da bilinmektedir. Günlük bitkisi ishal ve solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda kolesterol, bel ağrısı, damla hastalığı, kas yangısı, obezite gibi birçok hastalığın tedavilerinde oldukça etkilidir.

6-PAPATYA
Papatya bitkisi genel olarak çayı yapılarak tüketilir. Bağırsaklarda oluşan sorunların tedavisinde en çok tercih edilen bitkiler arasında yer almaktadır. Uyumakta zorluk çekenler de rahatlıkla bu bitkiyi kullanabilir.

7-HAYIT AĞACI

Menstural dönemini düzenler ve hormon salgılamasına yardımcı olur. Düzenli olarak kullanıldığında fayda veren bir bitkidir. Hamilelik döneminde kesinlikle kullanılamaz.

8-KAHVEİçeriğinde bulunan kafein nedeniyle beslenme uzmanları kullanımını pek önermez. Fakat yapılan araştırmalara göre her gün bir fincan kahve mutlaka içilmelidir. Bir fincan kahvenin soğuk algınlığı ve astıma iyi geldiği bilinmektedir. Fiziksel dayanıklığı artırır.

9-ÇUHA ÇİÇEĞİ YAĞI
Genel olarak romatoid artiridin etkilerini azaltmada kullanılmaktadır. Aynı zamanda kolesterolün düşmesinde de büyük etki sağlamaktadır. Özellikle solunum yolu ve sindirim sistemi şikayeti olanların çok tercih ettiği bitkidir.

10-GÜMÜŞ DÜĞME
Dayanılmaz ağrılara ve migrene çok iyi gelmektedir. Yüksek ateşi düşürür aynı zamanda acıyı azaltmaktadır. Ayrıca vücutta oluşan iltihapları kurutur ve hiçbir yan etkisi yoktur.

11-KETEN TOHUMU

Keten tohumu susam tanelerinden biraz daha büyüktür. Keten tohumu omega3 ve omega9’un yanı sıra lif, protein, magnezyum, çinko gibi birçok mineraller açısından oldukça zengindir.

12-SARIMSAK

Kokusu yüzünden pek tüketilmeyen bir bitkidir. Ama yararı oldukça çoktur. vücuda direnç verir ve soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. En büyük özelliği kansere iyi gelmesidir.

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*