Read more »

"/> evde iskender yapımı - Guzyeli.com

Evde iskender yapımı

iskender

 EVDE İSKENDER YAPIMI

Bilindiği üzere; hayatımızdaki birçok ihtiyaçlarımızı dışarıdan karşılıyoruz. Özellikle sağlık gibi ürünleri kasap, market, manav vs. yerlerden temin ediyoruz. Peki, ne kadar güvenebiliyoruz dışarıdan alınan malzemelere. Araştırma yapmadan temin ettiğimiz yerler bazen sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Öyleyse, sağlığımız için kendi besinlerimizi kendimiz elde edelim.

Doğru beslenmek, sağlıklı beslenmektir. Dışarıdan aldığımız ürünlerde sağlık açısından tereddüt yaşıyorsanız, gelin işe Evde İskender Yapımı ile başlayalım.

Evde İskender yapımı, hem tarifi kolay hem de eğlenceli bir iştir. Severek yaptığımız her şey gibi…  Evde İskender yaparak hem sağlığımızı hem de bütçemizi koruyabiliriz. Peki, bu nasıl olacak? Şöyle belirteyim; Dışarıda satılan birçok şey harmanlanır, yağlanır, daha iyi tat vermesi için sos ile süslenir.

Yani üreticiden satıcıya 3 liraya gelen malzeme, satıcının katkılarıyla 5 liraya piyasaya sürülür ve biz tüketiciler o ürünü 5 liraya alırız. Peki, bu durumu nasıl değiştire biliriz? Evimizin üreticisi kendimiz olursak bu durumu kendi lehimize çevirebiliriz.

Örneğin; kasaptan iskender aldığımızı düşünelim.  Aldığımız İskender’i kendimiz harmanlayalım, soslayalım ve ne kadar yağ ile pişeceğine biz karar verelim. Bu şekilde hem içimizde tereddüt kalmasını önleyelim hem de daha sağlıklı beslenelim. Peki, bunun bütçemize katkısı nedir? Bütçemize katkısı, gerekli malzemeyi hem daha doğal hem de ederi fiyatında satın almaktır.

Evde İskender Yapımı size, hem sağlık hem de eğlence getirsin.

Evde İskender Yapımı için gerekli malzemeler;

–          400 gr dana antrikot veya bonfile

–          3 yemek kaşığı sıvı yağ

–          2 adet tırnak pidesi

–          2 yemek kaşığı salça

–          3 yemek kaşığı tereyağı

–          1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı;

Dana etini ince doğrayabilmek için buzdolabında3-4 saat kadar bekletin. Eti dinlendirdikten sonra 2 yemek kaşığı sıvı yağ ile güzelce karıştırın. Etlerin pişmesine yakın tuzunu atın ve 10 dakika daha pişmeye bırakın. Etlerinizin pişmesini beklerken bu sırada pidelerinizi kare olacak şekilde doğrayın ve fırına verin.

Sos için;

1 yemek kaşığı yağ ile salçanızı kavurun. Salça kavrulunca 1 çay bardağı su ilave edin ve sosunu atın.  Ayrı bir tavada tereyağınızı eritin.

Pidelerinizin üzerine pişen etlerinizi ekleyin.  Sosunu da üzerine ilave edin. Yoğurt ile servis edin.  Afiyet olsun.

 

 

 

 

 

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*