Read more »

"/> Evde Tarhana Nasıl Yapılır? - Guzyeli.com

Evde Tarhana Nasıl Yapılır

tarhana

 Evde Tarhana Nasıl Yapılır?

Tarhana kış aylarının vazgeçilmez çorbalarından biridir. Kışın dondurucu soğuklarında bir kase üzerinde dumanları tüten sıcak tarhana çorbasına kimse hayır demez. Tarhana çorbasını marketten aldığınız tarhanalar ile yaptığınız gibi evde kendiniz ev yapımı tarhana yaparak çorbanızı yapabilirsiniz.

Evde tarhana yapmak biraz zahmetli bir iştir. Ancak kendinizin eli ile yaptığınız bir ürün şüphesiz çok daha sağlıklıdır. Evde tarhana yapmak için en ideal zaman yaz aylarıdır. Tarhananın kurutma süreci olduğu için tarhanayı ağustos gibi yaparsanız rahatlıkla kurutabilirsiniz.

               Evde tarhana nasıl yapılır, evde tarhana yapmak için hangi malzemeler gerekir. Evde tarhana yapmak için büyük ve geniş bir kabın içine, bir kilo yoğurt, bir kilo kırmızıbiber, iki kilo domates, bir kilo soğan, üç kafa sarımsak, bir tutam nane, bir tutam maydanoz, bir tutam kekik, bir tutam tuz isteğe göre yumurta, isteğe göre nohut konulabilir.

Biberleri güzelce yıkadıktan sonra içinin çekirdeklerini çıkarıp mutfak robotunda çekin. Domatesleri de aynı şekilde çektikten sonra yoğurma kabına alın. İçine yoğurdu, tuzu, katın. Yeşillikleri de ince ince doğrayıp kabın içine katın. Azar azar un katarak kıvam alana kadar yoğurun. Ekşi tarhana yapmak istiyorsanız yoğurma işlemi bittikten sonra tarhana kabını serin bir yere alın. Arada sırada yoğurarak bir hafta serin bir yerde bekletin. Bu sürede tarhana ekşiyecektir. Ancak sık sık karıştırmayı ihmal etmeyin. Tarhanayı karıştırmadığınız zaman etrafa taşabilir.

Tarhanayı sermek için güneş gören bir yere balkonda olabilir, temiz bir bez açın. Tarhanayı ince bir tabaka halinde bezin üzerine yayın. Tarhanayı arada sırada karıştırarak iyice kurumasını sağlayın. İyice kuruduktan sonra elinizle ufalayıp sonrasında süzgeçten geçirin. Temiz bir bez torbanın içine koyarak saklayın.

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*