Read more »

"/> Facebook Fotoğraf Düzenleme Nasıl Yapılır - Guzyeli.com

Facebook Fotoğraf Düzenleme Nasıl Yapılır?

facebook

Facebook günümüze en çok kullanılan sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki günde milyonlarca insanın kullandığı bu platform sayesinde dünya adeta küçük bir köy haline geldi. Özellikle akıllı telefon teknolojisinin gelişmesi ile birlikte her telefonda yüksek çözünürlüklü kameraların bulunması ve insanların diğer insanlarla iletişim için fotoğraflarını paylaşması bu fotoğrafların kişiselleştirilmesi sorununu ortaya çıkardı. İşte biz de bu yazımızda Facebook fotoğraf düzenleme nasıl yapılır ile ilgili birkaç bilgiyi paylaşmaya çalışacağız.

İlk olarak Aviary uygulamasını tanıtacağız. Bu uygulama Facebook Zaman Tünelinde kullanacağımız kapak fotoğraflarımızı düzenlemek ve oluşturmak için hazırlanmış bir Facebook resim düzenleme uygulamasıdır. Fotoğraf düzenleme seçeneklerinin fazlalığı ve gelişmiş olmasıyla istediğimiz özellikte ve şekilde kapak fotoğrafları oluşturabiliriz. Uygulamayı Kullanmanız için gereken şey sadece uygulamanın fotoğraf albümünüze erişimine izin vermemiz. Uygulamanın genel özelliklerini genel manada şöyle açıklayabiliriz:

Renk dengelerini değiştirebiliriz. 11 farklı renk efekti ile fotoğraflara efekt verebiliriz. Fotoğrafın üzerine figürler ekleyebiliriz. Fotoğrafı ters yüz etme ya da 90 derece döndürme gibi birçok döndürme seçeneğini gerçekleştirebiliriz. Programın sunduğu ölçülerde ya da kendi belirleyeceğiniz oranlarda fotoğrafları kırpabiliriz. Fotoğrafın yeniden boyutlandırabiliriz. Resimlere parlaklık ayarı verebiliriz. Resme kontrast ayarı yapabiliriz. Resimde renk doygunluğu ayarlarını yapabiliriz.

Resmin bulanıklık ve keskinlik dengesi ayarlarını yapabiliriz. Fotoğraf üzerinde direkt çizim aracı ile çizim yaparak fotoğrafa farklılıklar verebiliriz.  Fotoğraf üzerine metin girilmesi ve metnin istediğimiz şekilde boyutlandırılmasını yaparak fotoğrafa yazı yazabiliriz. Fotoğraftaki kırmızı göz sorununa basit bir şekilde çözüm bulabiliriz. Hatta diş beyazlatıcı fırça ile dişlerimizi beyaz gösterebiliriz. Uygulama bilgisayar üzerinden kullanılabilmesi ise biraz dezavantaj olarak karşımıza çıkıyor.

İkinci olarak Facebook Kamera uygulamasını kullanabiliriz. Facebook, diğer mobil uygulamalar gelişmeye başladıkça kendi uygulaması dışında yeni uygulamalarla uygulamalarını güçlendirmeye başladı. Facebook, Instagram gibi rakiplerinin fotoğraf düzenleme de çok önde olduğunu hissetmesi bu uygulamayı ortaya çıkararak sektörde ciddi bir adım attı. Uygulamanın özelliklerini sıralayacak olursak fotoğraf kesme, fotoğrafları çevirme ve fotoğraflara filtre uygulayabilme gibi özellikler bulunuyor. Bu uygulamada uygulayabileceğimiz filtre sayısı ise 14 olarak karşımıza çıkıyor.

Üçüncü olarak photogramio.com gibi fotoğraf düzenleme sitelerini söyleyebiliriz. İlk önce sitenin Türkçe dil desteği desteklemesi bizim için çok büyük bir avantaj. Site genel olarak üç ana başlık üzerinde çalışıyor. Bunlar fotoğraf editörü, fotoğraf filtreleri ve photoshop olarak karşımıza çıkıyor.  Site fotoğraf editörü olarak PIXLR EXPRESS uygulamasını kullanıyor. Bilgisayardan fotoğrafımızı siteye yükleyip bu programda istediğimiz çalışmaları yapıp Facebook’ta paylaşma imkanına sahibiz. Site çok geniş imkânlara sahip olduğu için herhangi bir uygulamanın yapamayacağı kadar fotoğrafı düzenleme şansına sahibiz. Fotoğraf üzerine yazı yazmaktan tutun fotoğraflarımızı birleştirip kolaj haline getirmeye kadar birçok özelliğe sahibiz.

Bunun haricinde ise Facebook fotoğraf düzenleme konusunda bize sadece emojiler ile destekleme ve yazı yazma gibi az özellikte imkânlar sunuyor. Yukarıdaki yöntemleri denemek istemezseniz Retrica tarzı fotoğraf uygulamaları veya Adobe Photoshop gibi yöntemlerle de fotoğraf düzenlemesi yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*