Read more »

"/> Gece Namazı Nedir, Ne Zaman Kılınır - Guzyeli.com

Gece Namazı Nedir, Ne Zaman Kılınır

namaz

Teheccüt namazı gece kılınan nafile namazların en faziletlisidir. Peygamber efendimizin hiç terk etmeden devamlı kıldığı bir namazdır. Dört rekat olarak kılındığı gibi altı rekat olarak da kılınabilir. Teheccüdün önemli bir vakit olduğu ayeti kerimede beyan edilmiştir.

Rabbimiz ayeti kerimede buyurdu ki:

“And olsun! Yani yemin olsun, fecre ve on geceye ve çifte ve teke.”

Rabbimiz ayeti kerimede yemin olsun fecre yani tan yerini ağaracağı gecenin bitip güneşin doğmaya yüz tuttuğu aydınlığın etrafa dağılmaya başlayacağı zamana ki o kudreti ilahiyeye şehadet eden en önemli bir vakittir. Rabbi Kerimimiz bu ayeti kerimede teheccüt vaktindeki esrara yemin ediyor.

Peki niçin Rabbimiz seher vaktindeki tecelliyata yemin ediyor. Çünkü seher vakti maddi ve manevi rızıkların dağıtıldığı vakittir. O vakitte uyanık olanlar rızık sıkıntısı çekmezler.

Bakınız, şöyle bir benzetme yapmışlar. Hayvanattan koyun seher vaktine kadar uyur seher vakti gelince kalkar Allah’ı zikreder. Köpek ise seher vaktine kadar ulur seher vakti uyumaya başlar.

Rızıkların dağıtıldığı vakitte uyuduğu için bir yavrulamada birkaç tane yavrulasa da nesli azdır. Hiçbir yerde köpek sürüsü yoktur. Ama koyun seher vakti Allah’ı zikir ettiği için o vakitte uyanık olduğu için bir yavrulamada bir tane yavrulasa da nesli boldur.

İlginçtir ki buna inanmayan bir adam bir gün yatağını koyun ağılına yapıyor. İpin bir ucunu kendi ayağına diğer ucunu da bir koyunun ayağına bağlıyor ki, koyun uyandığında adam da uyansın. Gerçekten tam seher vaktinde adamın ayağı asılmaya başlıyor. Uyanıp baksa ki bütün koyunlar ayakta Allah’ı zikir ediyor. Fikri olmayan hayvanat gece kalkıp Yaratan’ı hatırlarda, en sütün varlık olarak yaratılan insanoğlu niçin hatırlamasın.

Rabbimiz Kur’anı Mübinde buyuruyor ki:

“Gecenin bir vaktinde uyanıp kendin için fazileti çok olan teheccüt namazı kıl. Taki Rabbin seni kıyamette Makamı Mahmud’a ulaştırsın.”

Makamı Mahmud: Gelmiş geçmiş bütün ümmetlerin hepsine şefeat makamıdır ki Rasulü Kibriya efendimize mahsustur.

Rabbim cümlemize, teheccüt namazının faziletini ve önemini anlayıp dünyanın son kapısı ahiretin ilk kapısı olan ölüm kabir kapısına kadar amel etmeyi nasip etsin. AMiN

 

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*