Read more »

"/> gözüm neden seğiriyor - Guzyeli.com

Gözüm Niçin Seğiriyor?

goz-seyirmesi

Gözüm Niçin Seğiriyor? 

Göz seğirmesi sorununu neredeyse her insan hayatından bir kez bile olsa yaşamıştır ve sebebini merak etmiştir. Hiç olmadık anlarda meydana gelen bu küçük son derece sinir bozucu olmasına karşın herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmez.

Göz seğirmesi nedir, göz kaslarının ve çevresindeki kaslarından istem dışı bir şekilde kasılmasıdır. Genellikle gözün alt ya da üst kapağında seğirme meydana gelir bazı durumlarda ise gözün çevresinde meydana gelir ve gözde de seğirmenin hissedilmesine sebep olur. Tıp biliminde göz seğirmesi sorunu ”Miyokimi” adı verilmiştir.

Göz Niçin Seğirir?

-Genellikle yorgunluk, stres, göz kuruluğu, göz yorgunluğu ve ani heyecanlar gibi durumlar meydana gelir.

-Mevsimsel alerjiler, sinir sistemin etkileyecek ilaçlarda göz seğirmesini tetikleyebilir.

-Kişi vücuduna normalden fazla kafein, alkol alırsa yani gün içinde kafein, alkol içeren gıdalardan fazla tüketirse kişinin sinir sistemi bu durumdan etkilenir ve vücudun çeşitli yerlerinde istemsiz kas kasılmalar meydana gelir.

-Uzun süreli seğirmeler ya da gün içinde sık meydana gelen seğirmeler göz üzerinde ciddi bir sorun olduğunun işaretçisidirler. Bu şekilde bir sorun yaşıyorsanız doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Gözünüzün kornea tabakasın iltihaplanma meydana gelmiş olabilir ya da gözünüz tahriş olmuş olabilir. Bu rahatsızlıklardan dolayı olan seğirmeler en son gözün kapanmasına yol açabilir.

-Göz seğirmelerinin büyük çoğunluğunda herhangi bir neden tespit edilemez ama sıklıkla meydana gelen göz seğirmesi sorunu yaşıyorsanız doktora gitmelisiniz. Çünkü bu nedensiz seğirmeler de göz kapağının kapanmasına yol açabilir.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

-Göz seğirmelerinin büyük çoğunluğunda tetikleyici bir neden tespit edilemediğinden dolayı, kısa süreli olduklarından dolayı herhangi bir tedavi uygulanmaz ya da doğruyu söylemek gerekirse tıp bilimi bu konuyla pek fazla ilgilenmez.

-Sık meydana gelen göz seğirmesini sorunu yaşıyorsanız ve artık bu duruma müdahele etmek, seğirmeleri azaltmak istiyorsanız kasılmalara müdahale etmeniz gerekir. Bu durumdan dolayı soğuk veya sıcak su kompresi uygulayabilirsiniz. Kompres uygulamaları kasılmaları azaltır, kasılmayı yani seğirmeyi tetikleyen sinirin düzene girmesini sağlar.

-Sık meydana gelen göz seğirmesi sorunu yaşayanlar tonik içmeleri tavsiye edilir. Bu tonik dediğimiz içecek alkol barındıran bir içecek değil hatta soda ile benzer yapıda diyebileceğimiz bir içecektir. Tonik sıvısının içinde bulunan kinin adlı maddenin göz seğirmesini tetikleyen siniri düzene soktuğuna, göz seğirmelerini azalttığına inanılır. ”İnanılır” diyoruz; çünkü kesin bir kanıtlanmışlığı yoktur.

Tıp bilimi göz seğirmesi sorununu önemsiz olarak adlandırıp pek fazla önem vermediği için en etkili yöntem kavramı bu sorunda geçersiz oluyor.

Göz seğirmesi sorununuz 1 hafta üzeri olmasına rağmen geçmediyse ve bu sorundan dolayı göz kapağınızda sarkma meydana geldiyse, gözünüzde kızarıklık veya şişlik meydana geldiyse, seğirme sorunu artık göz çevresinden çıkıp yüzünüzün farklı bölgelerinde de meydana gelmeye başladıysa doktora gitmelisiniz.

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*