Read more »

"/> Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler - Guzyeli.com

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir

kurban

Kurbanlık Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kurban Allah’a yakınlık maksadı ile kurban bayramı diye bilinen Zilhicce ayının 10. Günü kesilen hayvanlara verilen isimdir. Kurban mü’minlere günahlarına keffaret sayılır. Kurban; kurban bayramında kesildiği gibi adak, akika gibi nedenlerden dolayı da kesilir. Kurban alırken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar vardır. Şartlarına dikkat edilmeden kesilen kurban, makbul bir kurban olmaz.

Bu nedenle kurban alırken, alacağınız hayvanın kurbanlık şartlarını taşıyıp taşımadığına emin olun.  Öncelikle kurban alırken sağlıklı bir hayvan almaya dikkat edin. Kurban alırken, veteriner sağlık kontrolleri yapılıp yapılmadığına emin olun. Kurban edilecek hayvanın gebe olmaması gerekir. Kurban alırken mümkünse, en irisi tercih edilmelidir.

Çünkü sevgili Peygamberimiz sallalahü aleyhi vesellem hadisi şeriflerinde buyurdular ki; kurbanlarınız sizin sırat köprüsünde bineklerinizdir. Bu nedenle kurbanlık alırken, besili olanı tercih edilmelidir.

Kurbanlık alırken; eğer küçükbaş hayvansa altı ayını doldurmuş olması gerekir. Eğer kurbanlık olarak alacağınız hayvan büyükbaş hayvansa, iki yaşını doldurmuş olması gerekir. Ayrıca kurban alırken hayvanın dişlerine bakmak gerekir.

Eğer alacağınız hayvan azı dişlerini çıkarmamışsa, kurbanlık şartlarını taşımadığı için, makbul kurban olmaz. Kurban alırken dikkat etmeniz gereken bir husus ise kulağı kesik, boynuzu kırık ya da memesi kör olmamalıdır. Olmamalıdır. Kulağı kesik hayvan, boynuzu kırık, memesi kör hayvan kurbanlık vasıflarını taşımadığı için makbul bir kurban olmayacaktır.

Kurban edilecek hayvanın fiziki bir sakatlığı olmamalıdır. Allah’a hediye olarak sunulacak bir hayvanın, sağlam ve bakımlı olması gerekir. Alacağınız hayvan, dişi bir hayvansa mutlaka gebelik testi yaptırın. Gebe olmadığına emin olduktan sonra alın.

Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir, konusunu konuşurken en önemlisini unutmayalım. Kurbanlık alırken mutlaka, hayvanın kulağında, bakanlık tarafından takılan küpesinin olması, kurbanlık alırken hayvan sahiplerinden hayvanın pasaportunu istenmesi, başka ilçe veya illerden gelen hayvanlar için yurtiçi veteriner sağlık raporu bulunması gerekir. Enfeksiyon geçiren hayvanların tüyleri birbirine karışır.

Kurbanlık alırken tüylerinin parlak ve düz olmasına dikkat edin. Enfeksiyon geçiren hayvanların geçirdiği enfeksiyon nedeniyle etleri de sağlıklı olmaz. Etin tadı ve kokusu değişir. Kurban eti yenilen bir et olduğu için eti; sağlıklı, lezzetli olmalıdır.

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*