Read more »

"/> reflü için diyet - Guzyeli.com

Reflü için diyet

reflü

Asit reflü için yiyecek diyeti

Dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen asit reflü ile mücadele etmenin yolu, bunun için bir diyet uygulamaktır. İdeal olarak, gıda planları  veya asit reflü diyeti yemek için güvenli olan yiyeceklerin hepsini ve kaçınılması gerekenlerin bir listesini içerir. Burada, minimum zorlukla asit reflü yiyecek diyetine nasıl dahil edilebileceğine göz atalım.

Gastro Özofageal Reflü Hastalığı olarak da adlandırılan, asit reflü, mide asitinin yemek borusuna doğru geri akışının neden olduğu bir durumdur. Yemek borusu veya yutma borusu yemekleri boğazdan mideye taşır. Bu borunun alt kısmı, açılarak midenin içinde sadece sıvı veya gıdaya izin veren, genellikle kapalı kalan alt özofagus sfinkter olarak bilinen, çevresinde özel bir kas vardır. Bu, yemek borusunda mide asidinin reflüsünü önler. Ancak, kasların zayıflamasıyla, midenin sıvı içeriğiyle, mide bulantısı ve mide ekşimesi gibi asit reflü belirtilerine yol açan yemek borusuna geri akar. Bu acı çeken için yalnızca acıya neden olmaz, ayrıca yemek borusunda iltihaplanma veya yaralanmayla sonuçlanabilir. Ayrıca, bu asidik sular boğaza, ağza ve akciğerin hava geçişine doğru yol aldığında, sırasıyla, ses kısıklığı, diş erozyonu ve astıma neden olabilir. İnsanları etkilese de, yaşları ne olursa olsun, obezite, hiatal herni, tekrarlayan kusma, ya da sklerodermadan muzdarip insanlar, hastalıktan etkilenmeye daha yatkındır.

Antasitler, reçetesiz olarak bulunması çok kolay olmasına rağmen, asit reflü hastalığı ile mücadelenin en iyi yolu, düzgün bir gıda diyet takip etmektir. Asit reflü diyeti için yemek planlama çalışması yapan diyetisyenler, yemesi en güvenilir yiyeceğin alkalin veya makyajdaki bazal olduğunu söylüyorlar. Bu nedenle, bir asit reflü alkalin diyeti en çok tavsiye edilen diyettir. Buna ek olarak, tamamen kaçınılması gereken veya aşırıya kaçmadan alınması gereken belirli gıdalar vardır. sınırlandırılması gereken yada kaçınılması gereken yiyecekler ve asit reflü ile yemesi en güvenli yiyeceklerin listesine bir göz atalım.

Önerilen asi reflü diyeti planı:

Meyveler: elma, çilek, kavun, muz, şeftali ve armut meyveleri mide asitlerini etkisizleştirmeye yardımcı olur ve asit reflü diyet planınıza güvenle dahil edilebilir.

Sebzeler: GÖRH diyetindeki havuç, brokoli, lahana, bezelye ve yeşil fasulye gibi sebzeleri içerir.

Ekmek ve Tahıllar: Mısır ekmeği, beyaz ekmek, kepek ya da yulaf ezmesi tahıl, simit, kahverengi ya da beyaz pirinç ve pirinç kek, asit reflü diyetine dahil edilebilir.

Süt: yağsız ekşi krema, yağsız krem peynir, az yağlı soya peyniri gibi süt ürünleri de içerebilir.

Et: diyette, düşük yağlı et, tavuk, balık ve hindi tercih edilir.

Şeker tatlılar: şekerler ideal olarak yağsız veya az yağlı yapılmalıdır. Yağsız kurabiyeleri ve jöle fasulyeleri deneyin.

İçecekler: asit reflü hastalığı diyetini planlarken, maden suyu, meyve suyu veya bitkisel çaya önem verin.

Asit Reflü Diyeti: Kaçınılması Gereken Gıdalar

Aşırıya kaçmadan tüketilmesi ya da tamamen kaçınılması gereken belirli gıdalar vardır. Bunlar, yüksek yağ içerikli ya da baharatlı yiyecekler, ıvır zıvır yiyecek ve rafine şeker çok içeren gıdaların içerir. Asitte etkilenen insanlar, portakal ve greyfurt gibi narenciyeden kaçınmalıdır. Sosis ve pastırma gibi yağlı etlerden ve pişirme sırasında kullanılan tüm hayvansal veya bitkisel yağlardan kaçının. Alkol, kahve, gazlı içecekler, çay ve nane çayı gibi içeceklerin alımı herhangi bir asit reflü diyeti için sıkı bir yasaktır. Ne yazık ki, çikolata da kaçınılması gereken asit reflü yiyecekleri içinde yer alacak gibi görünüyor.

Bunun yanı sıra, hastalıktan etkilenenlere hemen sigarayı bırakması önerilir, çünkü sigara yemek borusuna asit reflünün zararlı hasarlarının iyileştirilmesinin zor olduğu  hassas zarar verme eğilimindedir. Sık yemenin, mide üzerinde daha az baskı yapan üç geniş öğünden daha iyi olduğunu hatırlamak önemlidir. diyete göre ayarlamaya izin verecek bir diyet günlüğü tutmak önerilen gıdalara dayanarak diyet yapmak için mükemmel bir fikirdir. Asit reflüsü için bir gıda diyetinin, temelde, ağrılı belirtilerden muzdarip olanlar için bir deneme ve yanılma yöntemi olduğunu unutmayın.

 

 

 

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*