Read more »

"/> Şeker Hastalığı hakkında bilgiler - Guzyeli.com

Şeker hastalığı

 

 

skr

Şeker  hastalığı ile ilgili gerçekler bir çok insanı ilgilendirmektedir, dünya çapında 220 milyondan fazla insanda şeker hastalığı vardır.

Günümüzde, diyabet çok yaygın bir hastalıktır. Diyabet hakkında bilmeniz gereken gerçekler : Belirtileri, Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Diyabet hakkında ki gerçeklerden biri şeker hastalığı belirtileridir. Her hastalığın belirtileri vardır ve diyabet bir istisna değildir. Bu hastalığın belirtileri arasında diyabetin en önemli 5 belirtisi vardır.

Sık Tuvalete Çıkma:

Son zamanlarda daha sık mı tuvaleti ziyaret ediyorsunuz ? Artmış idrara çıkma dürtüsü artan kan şekeri miktarının bir işaretidir. Vücutta bozulmuş insülin varsa ya da vücutta üretilen insülin işe yaramıyorsa, böbrekler kan şekerini süzemez. Bu böbrekler üzerinde ki yükü arttırır ve birikmiş şekerin erimesi için daha fazla sıvı almaya çalışır .Bu da mesanenin sürekli dolmasına yol açar.

Bastırılamayan Susuzluk :

Eğer sürekli olarak susuyorsanız ya da normalde olduğundan daha fazla sıvı tüketiyorsanız şeker hastalığınız olması mümkündür.Vücut kandaki fazladan olan sıvıyı kaldırıyorsa ya da sık sık tuvalete çıkıyorsanız yakında dehidrasyon geliyor demektir.Bozulmuş su dengesini eski haline getirmek için ,daha fazla sıvı içmeye ihtiyacınız olduğunu hissedersiniz.

Çaba Olmaksızın Kilo Kaybı:

1.derece şeker hastalığının belirtileri diyabetin belirtileri arasındadır.1.derece diyabette pankreas insülin üretimini durdurur. Bunun iki olası açıklaması vardır : pankreas hücrelerindeki virüse ait bir saldırı veya vücudun insülin üreten hücreleri reddettiğinde oluşan otoimmün reaksiyonu. Vücut, hücrelere gerekli miktarda şeker sağlamak için umutsuzca yeni bir enerji kaynağı aramaya başlar, bu nedenle kas ve yağ dokusunda bir yıkım olur. Bu da sizin bir çabanız olmadan kilo vermenize neden olur.

Halsizlik ve Yorgunluk:

Bu da şekerin sorumlu olduğu bir konudur. Şeker gıdalarda bulunur, kan yoluyla vücuda girer ve vücut hücreleri tarafından gıda şekerinin emilimine yardımcı olur. Hücreler enerji üretmek için şeker kullanır. İnsülin yokluğunda ya da insülin hücrelerinin reaksiyonlarının bozulması durumunda şeker kanda kalır ve hücrelere girer. Hücreler enerjiye aç olacağından sizde yorgunluk ve halsizlik hissedersiniz.

Ellerde, bacaklarda ve ayaklarda karıncalanma veya uyuşma:

Bu belirti nöropati olarak adlandırılır. Bir kural olarak, kan şekeri seviyesi sürekli olarak yüksek kalırsa zaman içinde ortaya çıkar ve sinir sistemini özelliklede ekstremitelere ki sinir uçlarını tahrip eder.2.derece diyabet yavaş yavaş gelişir ve genellikle insanlar kendi hastalığının farkında bile değildir. Yani bazen ; yalnızca yakın zamanda diyabet tanısı konmasına rağmen .kan şekeri seviyesi aslında birkaç yıldır normalin üzerinde olabilmektedir. Sinir uçlarının tahribatı bizim bilgimiz dışında oluşur ve bize görünmez. Genellikle, kan şekerinin sıkı bir şekilde kontrol edilmesi nöropatiyi azaltır.

Diyabetin Diğer Olası Belirtileri:

Bulanık görme, kuru ve kaşıntılı cilt, sık yaralanmalar veya yaralanma ve kesiklerin geç iyileşmesi, morarıklık ve çürükler,gözlenemeyen şoklardan sonra bile sağlık sorunlarınız olduğuna dair endikasyonlar olabilir.

Araştırmalara göre 2030 yılına kadar diyabet dünyada ölüme neden olan başlıca sebeplerden 7.si olacaktır. Önümüzdeki 10 yıl içinde diyabete bağlı ölümlerin toplam sayısında %50’den fazla artış olacağı varsayılmaktadır .

Diyabet körlük, uzuvların kesilmesi ve böbrek yetmezliğinin önde gelen nedenidir. Bu etkiler diyabet hakkında eksik bilgilerle,temel ilaçlara ve sağlık hizmetlerine erişimin eksikliğiyle sonuçlanır.

Sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite, normal vücut ağırlığının desteklenmesi ve tütün kullanımının önlenmesi ile diyabet ve komplikasyonlarının önemli bir kısmı önlenebilmektedir.

 

 

 

 

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*