Read more »

"/> tırnak mantarı tedavisi - Guzyeli.com

Tırnak mantarı nedir, Neden olur, Tırnak mantarı tedavisi

 tirnak

Tırnak Mantarı Nedir? Daha çok ayak tırnaklarında meydana gelen tırnak mantarları, tırnakta meydana gelen travmalarla ortaya çıkmaktadır. El ve ayak tırnakları, normalde yapısal olarak sert ve kalındır. Tırnak mantarının bulaşması kolay olmasa da tırnağın zedelenmesiyle yapısı bozulmakta ve böylece mantar tırnak içine kolayca geçebilmektedir. Ayrıca tırnakta herhangi bir çarpma, vurma ya da sıkışma ve  zedelenme nedeniyle tırnak kırılmaktadır.

Dolayısıyla,  bu nedenle oluşan mantarlar oldukça sık görülmektedir. Tırnak mantarının oluşmasında,  ortak kullanılan tırnak makasları da etkili olmaktadır. Çünkü tırnak makası, tırnakta mantar enfeksiyonu oluşturmaktadır. Aynı zamanda manikür ve pedikür yapıldığı zaman kullanılan malzemelerin de kişiye ait olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Ayrıca bazı meslekler nedeniyle de ayak mantarları görülebilmektedir. Özellikle; uzun süre yürüyen insanlarda ve çok uzun süre spor yapan insanlarda görülmektedir. Bununla birlikte dar ayakkabı giyen kişilerde de tırnakta zedelenme oluşmakta ve tırnak mantarına dönüşmektedir. Bir diğer ayak mantarı sebebi olarak spor alanları ve havuz gibi ortak alanlarda başka kişilerin terlik, ayakkabı ya da çorabını kullanmak da tırnak mantarına sebep olmaktadır.

Tırnak mantarının en önemli belirtileri olarak mantarın tırnaktaki yerleşim yeri ve cinsine göre farklılık göstermektedir. Özellikle tırnak mantarı, uç bölgelere yerleşmiş ise tırnakta kalınlaşma görülür. Bununla birlikte tırnak mantarı daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ve şeker hastası olan kişilerde görülmektedir. Tırnak mantarıyla  oluşan tırnak yatağının bozulması batma şikayetine de neden olmaktadır. Tırnağın aşırı kalınlaşmasıyla hem ağrı oluşmakta hem de yürürken ayakkabının tırnakta oluşturduğu baskı nedeniyle ağrı yoğunlaşmaktadır.

Tırnak mantarı tedavisinde dikkat edilecek en önemli nokta; ayakların hava alması ve kuru tutulması sağlanmalıdır. Tırnak mantarı nasıl geçer diyorsanız, bilhassa nemli ortamlardan uzak tutularak tırnağın ışık almasına özen gösterilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Ayrıca tırnak üzerinde meydana gelen kalınlaşmanın da ortadan kaldırılması amaçlanmalıdır. Meydana gelen kalınlaşmış dokunun tırnaktan yok edilmesi için uğraşılmalıdır. Tırnak mantarına ne iyi gelir diyorsanız, tedavide mantardan korumaya yardımcı solüsyonlar tercih edildiğini söyleyebiliriz. Sabah akşam düzenli bir şekilde kullanılan solüsyonlar 4 hafta boyunca uygulanan tedaviyle tırnak mantarının uzaklaştırılması sağlanmaktadır. Böylece tırnak mantarına yönelik bakım uygulanmaktadır.

 

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*