Read more »

"/> Toprağı bol olsun - Guzyeli.com

Toprağı Bol Olsun

omurdedigin

Vefat eden kişilerin ailelerine baş sağlığı dilemek amacı ile kullandığımız pek çok kelime bulunmaktadır. Ölen kişilerin evine gittiğimiz zaman en çok kullandığımız kelimeler arasında “Allah rahmet eylesin” ve “toprağı bol olsun” bulunmaktadır. Ölen Müslümanlar için “Allah rahmet eylesin” cümlesi kullanılırken, gayrimüslimler arasında vefat eden kişiler için ise “toprağı bol olsun” cümlesi kurulurdu. Bu iki cümlenin bu denli birbirinden ayrılıyor olmasının nedeni şudur: Tevbe Suresi’nde Allah’a şirk koşan ölüleri için af ve mağfiret dilekleri iletmek yasaklanmıştır. Tevbe Suresi’nin 113. ayetinde yer alan “Akraba bile olsalar, cehennem halkı oldukları belli olduktan sonra (Allah’a) ortak koşanlar için mağfiret dilemek, ne peygamberin, ne de inananların yapacağı bir iş değildir.” Cümleler ile de anlatılmak istenen açık bir şekilde gösterilmektedir. Ayette asıl kast edilenlerin Peygamber efendimizin davetini engellemeye çalışan Mekke ve yakınında bulunan müşrikler olduğu bilinmektedir. Aslında sadece burada bulunan müşrikler kast edilmiş olsa bile daha sonra deyim için genelleme yapılmış ve tüm gayrimüslimleri içine alacak şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Tevbe Suresi’nde yer alan bu cümlelerin ardından genellenen deyimlerden “Allah rahmet eylesin” cümlesi bağışlasın, affetsin anlamında Müslümanlar için kullanılmaya başlanmış, “Toprağı bol olsun” cümlesinin anlamı ise son derece geniştir. Bu cümlenin açıklamasının ise kısaca: Kabire konulan kişiler iyi ise kendilerini saray gibi bir yerde hissetmektedir. Eğer kabre konulan kişi kötü biri ise yerinin dar olduğunu hissetmektedir. Yerinin dar olmasının ise sebebi cezalı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum aslında bir tür ceza evi mantığı ile de düşünülebilir. Ceza evinde çok kötü bir suç işleyen kişilerin atıldığı dar hücreler bulunmaktadır. Bu hücre sayesinde suçlunun suçunu anlaması sağlanmaktadır.

Hz. Peygamber, kabrin suçlu kişileri daraltarak sıkıştıracağını buyurmuştur. Tabii burada sıkıştırılacağı söylenilen kişinin bedeni değil ruhudur. Kişinin ölümünün ardından beden ile ruh ayrıldığı için artık bedenin çekeceği acılar kişi tarafından hissedilmeyecektir. Bu açıdan ruhun çekeceği acıların cezasının affedilene kadar süreceği açık bir şekilde bilinmek ile kalmayıp cezasını tamamlamayan kişilerin kesinlikle cennete alınmayacağı bilinmektedir. “toprağı bol olsun” sözü ile de bir nevi dünya hayatında kötü şeyler yapmış ve bunun acısını diğer dünyada çekeceği düşünülen kişilerin mekânının geniş olması temenni edilmektedir. Aslında toplumumuza bakıldığı zaman ölen kişinin ardından iyilikleri ya da kötülükleri göz edilmeden, Müslüman olup olmadığı bilinmeden cenaze töreninde kişinin yakınlarına hem “toprağı bol olsun” hem de “Allah rahmet eylesin” cümleleri kullanılmaktadır. Fakat bu cümlelerin anlamlandırılması ölen kişi yakını tarafından iyi dilek olarak anılmaktadır. Her ne kadar “toprağı bol olsun” deyimi geçmişte gayrimüslimlere kullanılıyor olsa bile günümüzde Müslüman kişiler içinde bilinmeden kullanılan son derece kötü bir değimdir. Tabii cenaze törenlerinde bu cümleler dışında “Başın sağ olsun” cümlesi de duymaya alışık olduğumuz cümlelerdendir.

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*