Read more »

"/> Zencefil Neye İyi Gelir - Guzyeli.com

Zencefil Neye İyi Gelir

zencefil

Zencefil nedir?

Zencefil, adını aldığı zencefilgiller ailesindendir. Zencefiller en fazla bir metre boyunda olan bitkilerdir. Zencefil tıbbi yönü çok faydalı olan bir bitkidir. Zencefil bitkisinin ince ama uzun yeşil yaprakları bulunur. Çiçeği ise sarı ve kırmızı renkte açar. Uzun ömürlü olan Zencefil’in kök yumruları oldukça faydalıdır.  Zencefil yemeklerde yaş olarak kullanıldığı gibi toz olarak baharat şeklinde de kullanılabilmektedir.

Ana vatanı Çin’dir. Çin’de yetişen Zencefil buradan iklimi elverişli birçok ülkeye yayılarak yetiştirilmeye başlamıştır. Zencefil tropik iklimleri seven bir bitkidir. Özellikle mutfakların vazgeçilmez baharatlarından biridir.  Taze zencefil toz zencefile göre daha etkilidir.  Taze bir zencefil’in % 80’i sudan oluşur.

Zencefil Neye İyi Gelir?

Zencefil, çok eski çağlardan beri şifalı bitkiler arasında yer alan eşsiz bir bitkidir. Özellikle Çin’de zencefil’in yeri büyüktür. Çinliler tarafından keşfedilen Zencefil’in faydaları oldukça çoktur.

Zencefil Neye İyi Gelir bilmek isteyenler için öncelikle Zencefil sindirim sistemindeki rahatsızlıkları giderici etkisiyle hazımsızlık, şişkinliği önler. Bunun yanı sıra bağırsaklarda bulunan kolit sorununu tedavi edici özelliği vardır.  Bunun yanı sıra sindirim sistemi enfeksiyonlarında önemli bir fonksiyon üstlenmektedir.  Düzenli kullanıldığında mide ve bağırsaklardaki enfeksiyonları giderici etkiye sahiptir.  Ayrıca zencefil’in düzenli kullanılması kabızlığı da önlediği bilinmektedir. Özellikle antiseptik özelliği olan Zencefil, gıda zehirlenmelerinde başarılı bir rol oynar. Mide bulantılarına özelliklede dış etkenlerden oluşan kusmaları önler.  

Zencefil Neye İyi Gelir saymakta bitmez.  Zencefil’in tazesi, baharatı ve çayı insan vücudu için oldukça yararlıdır. Kan dolaşımını düzenleyici etkiye sahip Zencefil, kan dolaşımını düzenleyerek vücutta kan akışının olmadığı yerlerde üşüme, ısınamama gibi sorunlara son verir.  Kan basıncı yüksek olan kişilerin Zencefil tüketmesi kan basıncının normal düzeylerde akışına sebep olmaktadır. Soğuk kış aylarında gribal enfeksiyonlardan koruyucu etkisi olan zencefil sağlık açısından oldukça değerlidir. Vücuda direnç vererek hastalıklara karşı koruyucudur.

Zencefil’in ayrıca iştahsızlığı yok edip iştah açtığı da bilinmektedir. Özellikle baş ağrılarını giderici etkisi olduğu saptanmıştır. Eğer vücudunuzda herhangi bir ağrı söz konusuysa Zencefil sayesinde ağrıyı hafifletmem mümkündür.

 

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*