Read more »

"/> amel defteri - Guzyeli.com

Amel Defteri

Islam inancına göre ahirette görülecek hesaba esas olmak üzere herkesin bu dünyadaki inancları ve yapıp ettiği ameller bir belgeye kayıt edilmektedir.Ameller ”Kiramen Katibin” ve ”Hafaza” diye anılan  melekler tarafından kayıt altına alınmaktadır.

  Mahiyeti bizce bilinmeyen bu belgeye ”amel defteri” denilmektedir. Kücük-büyük demeden her şeyin kaydedileceği ”defter”ler hesap gününde sahiplerine verilip okutulacak, herkese dünyada yaptıkları bu belge üzerinden gösterilecektir.(isra, 17/13-14).Amel  defterleri sahiplerine veriliş şekli onların cennetlik yahut cehennemlik olduklarının da göstergesi olacaktır.Buna göre; cennetliklerin (ashab-ı yemin) belgeleri sağ taraftan (Hakka, 69/25), cehennemliklerinkiler ise (ashab-ı simal) sol taraftan veya arkadan verilecektir (Hakka, 69/19).

  Günahkarlar, ”Eyvah bize! Bu nasıl bir kitaptır ki, küçük büyük bırakmadan her şeyi sayıp dökmüş” (Kehf, 18/49) diye şaşkınlıklarını ifade ederlerken iyiler ise ”Gelin, kitabımı okuyun.Çünkü ben hesabımla karşılaşacağımı zaten biliyordum.” (Hakka, 69/19-20) diyecektir.

Facebook Profilinde Paylaş
Ekleyen by :
Yorumlar : Yorum Yok
Etiketler : , , , ,

Yorum Yapın

E-posta adresinizi yayınlanan olmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

*